Sosyal medyada müşteri memnuniyeti için olmazsa olmaz 5 temel unsur!


Sosyal medyada kurumunuzu/ürününüzü..vs. daha iyi noktalara getirmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Eğer bir şekilde başlangıç yaptıysanız tutundurma kurullarından en önemli beşine birlikte göz atalım.

1-) Dükkanı doğru yere açmak!: Hangi platformları kullanmanız gerektiğini size en iyi demografik araştırmalar söyler. Müşterileriniz hangi platformları kullanıyor? İşletmeniz/ürününüz kimlere hitap ediyor? Basit bir pazar araştırmasıyla bu soruları yanıtlayabilirsiniz. Örneğin bir hukuk firması iseniz, muhtemelen Linkedin’e, eğer bir yeme-içme mekanınız varsa Facebook, Instagram ve elbette Swarm’a muhtaçsınız.

2-) Sessizlik içindeki sesi dinle!: Sosyal medyada önemli rollerden biri dinlemedir. Ulusal ve yerel düzeyde markanız hakkında konuşulanları iyi takip etmelisiniz. Müşterinizin sizinle ya da markanızla bir sorunu varsa bunu hemen sosyal medya hesaplarından kendi takipçilerine duyuracaktır. Yapılan anketler hoşnutsuz müşterilerin yüzde 90’ının şikâyetleri derhal çözüldüğü müddetçe markanıza sadık kalacağını belirtiyor. Hatta bunların yarısı da markanızın savunucusu olacak. Markanızı, kurumunuzu, ürününüzü en basitinden Google Alerts üzerinden rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Dilediğiniz kelimeleri sosyal medyada ve internette takip edip konuşulanları, yazılanları size mail yoluyla bildiren bir sistem…

3-) Can alıcı nokta; Blog!: Ülkemizde pek önemsenmese de, özellikle yurtdışında bloglara ve forumlara oldukça dikkat ediliyor. Markanıza/kurumunuza ait bir blog hem takipçilerinizin sizi daha iyi anlamasına yol açar hem de özgün içeriğinden dolayı google’da üst sıralara yerleşmenize sebep olur. Blogunuz kendi takipçilerine değer katmalı ve fazla tanıtım yapmamalıdır. Ayrıca içeriğinde çeşitli multimedyalar da olmalıdır. Fotoğraflar, videolar…vs. Burada takipçilerinize sorular sorun, yorumları cevaplayın ve olabildiğince otantik ve şeffaf olun.

4-) Otomatikleşirseniz, ölürsünüz!: Siz siz olun sosyal medya hesaplarınızı Facebook ya da Twitter’da olduğu gibi otomatik özelliklerle çok zorda kalmadıkça kullanmayın. Zira sosyal medya anlık hareket eden ve yaşayan bir dijital organizmadır. Örneğin Facebook hesabınızdan içeriğinde eğlenceli, coşkulu bir içerik olan paylaşım için akşam 21:00’e planlama yaptınız. Ancak 20:58’de tüm ülkeyi ve vatandaşları ilgilendiren acı verici bir gelişme oldu. Herkes bu olayı konuşurken ve de olayın acısını yaşarken sizin eğlence dolu içeriğiniz takipçilerinizi sizden uzaklaştıracaktır.

5-) Politika şart!: Markanızın muhtemelen iyi kötü bir iletişim politikası vardır. Peki sosyal medya politikası ne olacak? Çoğu zaman kurumunuz/markanız adına sosyal medya kullanan herhangi bir çalışan için açıkça tanımlanmış yönergelere ihtiyaç duyulur. Asla gerçek müşteriyle konuşmayacak veya başkalarının elini sallamayacakları halde, çalışanlar gerekli eğitimden geçmeli, en iyi uygulamaları anlamalı ve en önemlisi kendi markanızın temsilcileri olduklarını anlamalıdır. En önemlisi de kişisel görüşlerle mesleki ağ arasındaki farkları ve bunların istihdamıyla nasıl ilişkili olduğunu çözebilmelidir.

Fırat SAYICI

twitter.com/firatsayici

Posted on 20 February 2017 in Genel

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top