Facebook’tan yeni algoritma değişikliği!

Facebook’ta gerçekleştirilen yeni algoritma değişikliğiyle beraber artık ana sayfanızda ilginizi çekebilecek daha çok “doğru” içerik göreceksiniz. Facebook’un ana sayfa akışı üzerine araştırmalar yapan site yöneticileri, spam ve yalan içerikler önce ilgi uyandırsa da sonrasında doğru, güvenilir ve gerçek içeriklerin toplamda çok daha fazla ilgi çektiğini görmüş.

Facebook’un duyurduğu bu yeni algoritma değişikliği sayesinde artık kullanıcılar daha doğru içeriğe daha rahat erişebilecekler. Bir yayıncının “doğru” yayın yapıp yapmadığı ve kullanıcıları kandırıp kandırmadığı artık daha derin ve doğru olarak işaretlenmeye başlanacak. Mesela bir sayfanın yaptığı paylaşımlar çok fazla insan tarafından gizleniyorsa bu kaynakta bir problem olduğu algılanacak. Bu ve buna benzer çok fazla farklı kıstas baz alınarak haber kaynakları Facebook tarafından kategorize edilecek ve bu sistemde alabildiği puanın derecesine göre daha fazla kişinin önüne düşecek ya da daha az kişi tarafından görüntülenecek.

Gerçek zamanlı içerikler

Facebook bundan sonra gerçek zamanlı olarak içerikleri, aldıkları etkileşim oranına göre daha hızlı olarak çok daha fazla kişiye ulaştırılabilecek. Mesela o anda çok önemli bir haber ve benzeri bir durum bir çok kişi tarafından paylaşılıyor, beğeniliyorsa bu haber çok daha fazla kişiye gösterilmeye başlanacak.

Bu değişimlerden kimler etkilenecek?

Yapılan algoritma değişikliği daha çok büyük yayıncıların Facebook sayfalarını etkilemesi üzerine planlandığı için küçük yayıncıları çok fazla etkilemeyecek. Sadece bazı sayfalarda organik trafik biraz artabilir ya da azalabilir hepsi bu. Son Amerikan seçimlerinde Facebook’un öne çıkardığı yalan haberler çok fazla öne çıkmış ve oldukça eleştirilmişti. Facebook’un önemli suçlamalarla baş başa kaldığı bu durum yeni algoritma değişikliğine de zorladı ünlü paylaşım sitesini.

Mustafa Ümit K.

https://twitter.com/mustafaumitt

Posted on 3 Februar 2017 in Genel

Leave a reply

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

Back to Top